Ετήσιο σεμινάριο «Στα φτερά της ιστορίας: Μαγνητικοί κύκλοι της Δευτέρας»

Κατά τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022 θα πραγματοποιηθεί επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς, φοιτητές, αλλά και για κάθε ενδιαφερόμενη-ο υπό τον τίτλο:

«Στα φτερά της ιστορίας: Μαγνητικοί κύκλοι της Δευτέρας».

Το σεμινάριο οργανώνεται από το Εργαστήριο Ιστορίας και Κοινωνικών Επιστημών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αιγαίου και μεταξύ άλλων συμμετέχει και το Εργαστήριο Τεχνολογίας, Έρευνας και Εφαρμογών στην Εκπαίδευση του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης.  Η επιμόρφωση θα γίνεται κάθε δεύτερη Δευτέρα (ώρες 18.15-21.00) αρχίζοντας από 11/10/2021 και έχει τους ακόλουθους τρεις θεματικούς άξονες:

1. τις κρίσιμες αλλαγές που έχουν συμβεί στην ιστοριογραφία, την ιστορία της ιστοριογραφίας, την επιστημολογία της ιστορίας, τη δημόσια ιστορία και τη διδακτική της ιστορίας (στη συνάφειά τους),
  2. το ιστορικό-πολιτισμικό τραύμα και τη διαχείρισή του και
  3. τις σοβαρές εξελίξεις που σημειώνονται στη γενετική μηχανική και την ευγονική, τη σεξουαλικότητα, τη δημόσια υγεία και γενικότερα στο πεδίο των βιοπολιτικών χρήσεων της ανθρώπινης ζωής.

Λεπτομέρειες, δηλώσεις συμμετοχής και πρόγραμμα θα βρείτε στο συνημμένο αρχείο.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

ΘΑ ΧΟΡΗΓΗΘΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗΣ