Πειραματική διδασκαλία Ιστορίας σε μαθητές/τριες Γυμνασίου στο Εργαστήριο Τεχνολογίας, Έρευνας & Εφαρμογών στην Εκπαίδευση

Την Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου του 2020 πραγματοποιήθηκε στο Εργαστήρι Τεχνολογίας, Έρευνας και Εφαρμογών στην Εκπαίδευση, του Τμήματος Ιστορίας & Εθνολογίας του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης, πειραματική διδασκαλία, με τη συμμετοχή των μαθητών της Β’ τάξης του 2ου Γυμνασίου Κομοτηνής και την καθηγήτριά τους, κα. Φιερούλα Παπαδάτου.

Η εν λόγω πιλοτική εφαρμογή αφορούσε στο μάθημα της Βυζαντινής Ιστορίας, εστιάζοντας στην περίοδο της Εικονομαχίας.

Πραγματοποιήθηκε εξ ολοκλήρου σε ψηφιακό περιβάλλον, με την ενεργό συμμετοχή των μαθητών καθ’ όλη τη διάρκεια του προγράμματος.

Την πειραματική διδασκαλία οργάνωσαν και συντόνισαν ο κ. Άγγελος Παληκίδης, επίκουρος καθηγητής Διδακτικής της Ιστορίας και διευθυντής του Εργαστηρίου, ο κ. Κυριάκος Σγουρόπουλος, μηχανικός Η/Υ και μέλος ΕΔΙΠ, και η κα. Έλενα Μαυρουδή, υποψήφια διδάκτωρ του Τμήματος.